Вітаміни, препарати впливають на обмін речовин, залізовмісні препарати, бади, імуностимулятори
- 14126
- 14940
- 7253
- 14789
- 141Інтровіт 100 мл Інтерхім, Нідерланди (термін придатності до 03,2027 р)199 ₴Готово до відправки Оптом і в роздріб
- 144
- 10226
- 3543
- 7971
- 6730
- 7621
- 837
- 4050
- 843
- 3543
- 14436
- 1814
- 841
- 9326
- 3474
- 6836
- 6842
- 6844
- 6845
Вітаміни (від лат. vita — «життя») — група низькомолекулярних органічних сполук відносно простого будови і різноманітної хімічної природи. Це збірна по хімічній природі група органічних речовин, об'єднана за ознакою абсолютної необхідності їх для гетеротрофного організму в якості складової частини їжі. Автотрофные організми також мають потребу у вітамінах, отримуючи їх або шляхом синтезу, або з навколишнього середовища. Так, вітаміни входять до складу живильних середовищ для вирощування організмів фітопланктону[1]. Вітаміни містяться в їжі (або навколишньому середовищу) в дуже малих кількостях, і тому відносяться до мікронутрієнтів.
Вітаміни беруть участь у багатьох біохімічних реакцій, виконуючи каталітичну функцію у складі активних центрів великої кількості різноманітних ферментів, або виступаючи інформаційними регуляторними посередниками, виконуючи сигнальні функції екзогенних прогормонов і гормонів.
Вітаміни не є постачальником енергії для організму, проте вітамінам відводиться найважливіша роль в обміні речовин.
Концентрація вітамінів в тканинах і добова потреба в них невеликі, але при недостатньому надходженні вітамінів в організм наступають характерні і небезпечні патологічні зміни.
Більшість вітамінів не синтезуються в організмі людини. Тому вони повинні регулярно і в достатній кількості надходити в організм з їжею або у вигляді вітамінно-мінеральних комплексів і харчових добавок. Виключення складають вітамін До, достатня кількість якого в нормі синтезується у товстому кишечнику людини за рахунок діяльності бактерій, і вітамін В3, синтезується бактеріями кишечника з амінокислоти триптофану.
З порушенням надходження вітамінів в організм пов'язані 3 принципових патологічних стану: нестача вітаміну — гіповітаміноз, відсутність вітаміну — авітаміноз, і надлишок вітаміну — гіпервітаміноз.
Відомо близько півтора десятків вітамінів. Виходячи з розчинності вітаміни поділяють на жиророзчинні — A, D, E, F, K і водорозчинні — всі інші (B, C та ін). Жиророзчинні вітаміни накопичуються в організмі, причому їх депо є жирова тканина, печінка. Водорозчинні вітаміни в істотних кількостях не депонуються (не накопичуються) і при надлишку виводяться з водою. Це пояснює те, що гіповітамінози досить часто зустрічаються відносно водорозчинних вітамінів, а гіпервітамінозу частіше спостерігаються відносно жиророзчинних вітамінів.
Вітаміни відрізняються від інших органічних харчових речовин тим, що не включаються в структуру тканин і не використовуються організмом як джерело енергії (не мають калорійністю).